ପିଆଜ ଖାଇଲେ ବ୍ୟାପୁଛି ସଲମାନେଲା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ, ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେଣି ୬୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ

0 11

ନ୍ୟୁୟର୍କ: ଆମେରିକାରେ ୩୭ଟି ରାଜ୍ୟରେ ୬୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପିଆଜ ଦ୍ବାରା ସଲମାନେଲା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବ୍ୟାପିବା ଯୋଗୁଁ  ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ଆମେରିକାର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୧୨୯ ଜଣ ଲୋକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ । ଅଗଷ୍ଟ ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ରୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ଟେକ୍ସାସ୍ ଏବଂ ଓକାଲୋହୋମା ସର୍ବାଧିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

ଆମେରିକାର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି) ଏହି ସପ୍ତାହରେ କହିଛି ଯେ ମେକ୍ସିକୋର ଚିହୁହୁଆରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଲ, ଧଳା ଏବଂ ହଳଦିଆ ପିଆଜ ଏହି ରୋଗର କାରଣ । ପ୍ରୋସୋର୍ସ ଇନ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଏହା ସମଗ୍ର ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିତରଣ ହୋଇଛି । କମ୍ପାନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷରେ ଶେଷ ପିଆଜ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପିଆଜକୁ ମାସ ମାସ ଧରି ଘରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ବ୍ୟବହାରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଚିହୁଆହୁଆରୁ ପ୍ରୋସୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଆମଦାନୀ ଏବଂ ବିତରଣ କରାଯାଉଥିବା ଏବଂ  ଲାଲ, ଧଳା, କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ପିଆଜ କିଣିବା କିମ୍ବା ଖାଇବା ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଷ୍ଟିକର୍ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ୟାକେଜିଂ ନାହିଁ । ସଲମାନେଲା ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ରୋଗ ।  ସାଧାରଣତଃ ଏହା ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋନୋମିକାଲ୍ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଡାଇରିଆ, ଜ୍ୱର ଏବଂ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ । ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ୬ ଘଣ୍ଟାରୁ ୬ ଦିନ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.